Mehmet Dinçerler hakkında daha fazlası..
GLORİA JEAN'S'İ ANLATTI

Gloria Jean’s’in Türkiye Master Franchise hakkını satın alan Grup DNC Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinçerler ile kahveyi ve gelecek planlarını konuştuk.  

Gloria Jean’s Coffees’in Türkiye’deki hikayesi biraz farklı. Öncelikle bize bunu anlatır mısınız?

Gloria Jean’s Coffees ile yollarımız, yeni yatırımlar yapma arayışında olduğumuz bir dönemde kesişti. Orta Doğu ve Balkanlar’da gıda üzerine bazı yatırımlar üzerine çalışıyorduk. Gıda işinde faaliyet gösterdiğimiz için bu arayışlarımız da gıda üzerineydi. Birkaç tane büyük firma ile bazı ülkeler için görüşmeye başladık. Gloria Jean’s Coffees ile de Balkanlar için müzakere ediyorduk. Onlar da bize Türkiye’de ortak aradıklarını ve bu konuda birçok firma ile görüştüklerini söyledi. 1 yıl süren görüşmelerin ardından yaklaşık 18 firma arasından bizi tercih ettiler. 2012 Temmuz ayında operasyona başladık ve bugün 44 mağazaya ulaştık. Yaklaşık 17 günde bir mağaza açmış olduk. Özellikle 2015 bizim için çok verimli oldu, 2 ayda 12 tane şube açtık. 2014’ün en hızlı gelişen yatırımcısı olarak Gloria Jean’s Coffees International’dan ödül aldık.

Kahve rekabetinin üst düzey olduğu bu günlerde, Gloria Jean’s Coffees neden tercih edilmeli?

Biz Gloria Jean’s Coffees olarak dünyanın en iyi kahvesine sahip olduğumuzu iddia ediyoruz. Hizmette hata olabilir, lokasyonda hata olabilir ya da personelimiz anlık hata yapabilir. Ama ben şuna eminim, biz dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerini müşterilerimize sunuyoruz. Dünyada birçok kahve çeşidi var. Gloria Jean’s Coffees’in küreseldeki stratejisi, dünyanın en iyi bölgelerinden en iyi hasadı misafirlerine sunmak. Biz kalitemize ve hizmetimize sonsuz güveniyoruz. Misafirlerimiz bize “gurme” kahveci diyor.

Menünüzde kaç çeşit kahve var? Kahve haricinde hangi ürünleri sunuyorsunuz?

Sıcak ve soğuk olmak üzere 50 çeşidin üstünde kahveyi Gloria Jean’s Coffees’lerde bulabilirsiniz. Kahve haricinde çikolata, cheesecake, patisserie ürünleri ve organik ekmeklerden sandviç çeşitlerimiz var. Hem içecek hem de yiyecek olarak glütensiz gıdaları da müşterilerimize sunuyoruz. Vegan ve organik ürünlerimizle, menümüz herkese hitap ediyor.

Yeni nesil, çekirdek kahveyi seviyor Türkiye’de pazar payınız nedir?

Perakendede pazar payımız yüzde 15 civarında ve bu artarak büyüyor. Türkiye sıralamasında çikolata grubuna kayan kahve markalarını saymazsak ilk üçün içindeyiz.

Franchise sistemiyle de çalışıyorsunuz. Franchise koşullarınız nelerdir?

Gloria Jean’s Coffees ailesine katılmak isteyenlerden 50 bin dolar + KDV franchise bedeli alıyoruz. Bu bedelin içinde; isim hakları, personel eğitimi, açılış sürecindeki destek, personel alımları ve operasyon yönetimi gibi konular yer alıyor. Konsept ve mimari çizimi tarafımızdan hazırlanıyor. Bunların dışında; makine ekipman, mobilya grupları, aydınlatmalar, reklam tabela ve görseller gibi tüm malzemeleri biz sağlıyoruz isim hakkı hariç toplam 650 bin TL + KDV yatırım bedeli mevcut . Mağaza açıldıktan sonra net cirodan aylık yüzde 6 royalty alıyoruz. Bu bedel mağaza takibi, reklam, operasyon ve eğitim için harcanıyor.

Cesur AVM yatırımcıları perakendeyi büyüttü Çekirdek kahvenin Türkiye’deki geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?

ABD’de kişi başına düşen kahve miktarı yılda 7 kilo, İskandinavya’da bu oran 5,5 kiloya kadar çıkıyor. Türkiye’de ise kişi başına yıllık 1 kilo kahve tüketiliyor. Bunun da yüzde 65’ini Türk kahvesi oluşturuyor. Biz bu oranı artırmak istiyoruz. Türk kahvesi pazarının daha fazla gelişeceğini tahmin etmiyorum. Yeni nesil daha çok çekirdek kahveyi seviyor. Bizim yaptığımız araştırmalara göre Türkiye 5 yıl sonra çekirdek kahve tüketiminde dünyayla aynı standartlara gelecek. Bugün Diyarbakır’da ikinci şubeyi açıyorsak, Elazığ’da çok iyi cirolara ulaşıyorsak buradan bazı mesajlar almalıyız. Kahve sadece ekonomik refahın yüksek olduğu yerlerde tüketilmiyor tüm Türkiye’de çekirdek kahve seviliyor.

AVM’lerin Türkiye perakendesine etkisini nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’de perakende sektörü son 10 yılda ciddi bir büyüme kaydettiyse bunda AVM’lerin katkısı çok fazla. AVM yatırımcıları bu kadar cesur ve agresif büyüme yapmasaydı perakende mevcut büyüklüğüne asla ulaşamazdı. Türkiye’nin neredeyse AVM olmayan şehri kalmadı. Bu perakendeciler için büyük bir fırsat.

 

PARAKENDE.ORG  22 NİSAN 2016